Trees Planted by the Water: Early African American Legislators

 

 

'
'
African American Legislators
1868-69 African American Constitutional Convention Delegates
1868-69  All Constitutional Convention Delegates
1875  African American Constitutional Convention Delegates
'
'
Negro Legislators12th (1870-71) Legislature

Senate

George Thompson Ruby

 

Matthew Gaines  

House

Mitchell Kendall Sheppard Mullens
Robert J. Moore Benjamin Franklin Williams
Richard Allen Jeremiah J. Hamilton
Goldstein Dupree D.W. Burley
John Mitchell David Medlock
Silas Cotton Richard Williams

 

 

 13th (1873) Legislatures

Senate

George Thompson Ruby Matthew Gaines

House

Henry Moore Richard Williams
Meshack R. Roberts Allen W. Wilder
Henry Phelps Edward Anderson
James H. Washington
 

14th (1874-75) Legislature

Senate

Walter Moses Burton  

House

David Abner, Sr. John Mitchell
Jacob E. Freeman Thomas Beck
Edward Brown Meshack R. Roberts

 

 

15th (1876) Legislature

Senate

Walter E. Ripton Walter Moses Burton

House

Meshack R. Roberts William H. Holland
Henry Sneed
 

16th (1879) Legislature

Senate

Walter E. Ripton Walter Moses Burton

House

Thomas Beck Elias Mayes
Robert J. Evans Alonzo Sledge
Harriel G. Geiger Benjamin Franklin Williams
Bedford A. Guy  
 

17th (1881-82) Legislature

Senate

Walter Moses Burton

House

Thomas Beck Harriel G. Geiger
Robert J. Evans Doc C. Lewis 
Robert A. Kerr
 

18th (1883) Legislature

House

Robert J. Moore

 

George W. Wyatt

 

 

19th (1885) Legislature

House

James H. Stewart Robert J. Moore     
Benjamin Franklin Williams  
                                                  

20th (1887-1888) Legislature

House

Houston A.P. Bassett                
 

21st (1889) Legislature

House

Elias Mayes Alexander Asberry

22nd (1891-1892) Legislature

House

Edward Patton

23th (1893) Legislature

House

Nathan H Haller

24th (1895) Legislature

House

Nathan H Haller Robert Lloyd Smith
 

25th (1897) Legislature

House

Robert Lloyd Smith

 

 

1868-69 Constitutional Convention

George Thompson Ruby

Charles W. Bryant

Wiley W. Johnson

Stephen Curtis

James McWashington

Mitchell Kendall

Benjamin O. Watrous

Ralph Long

Benjamin Franklin Williams

Scipio P. McKee

 

1875 Constitutional Convention

David Abner, Sr. John Mitchell
Lloyd Henry McCabe  
Bird Davis  
William Reynolds

 

1868-69  All Constitutional Convention Delegates

   

Delegates

Counties

Erwin Wilson, Brazoria County.
Jas. W. Thomas, Collin and Denton.
P. P. Adams, Henderson and Anderson.
James Russell Burnett, Houston and Trinity.
Armistead T. Monroe, Houston and Trinity.
W. Frank Carter, Parker, Tarrant, &c.
Wm Keigwin, Leon County.
B. W. Gray, Red River and Titus.
Cad T. Duval Harn, Grimes, Walker and Madison.
J. G. Leib, Washington.
W. H. Posey, Lavaca.
A. P. McCormick, Brazoria, Matagorda, Wharton and Fort Bend.
J. G. Bell, Austin County.
T. H. Mundine, Burleson.
John Morse, San Augustine, Shelby, Newton and Sabine.
Arvin Wright, Ellis, Tarrant, Parker, Palo Pinto and others.
A. J. Hamilton, Travis and Caldwell.
J. Schutze, Bastrop and Fayette.
A. P. Kirk, Erath, Hood and Johnson.
D. P. Cole, Hopkins.
J. R. Scott, Hopkins and Lamar.
John Mackey, Travis and Caldwell.
Marsh Glenn, Anderson and Henderson.
Wm. Phillips, San Augustine, Shelby, Sabine and Newton.
A. Buffington, Grimes, Walker and Madison.
E. C. Rogers, Fannin and Hunt.
M. L. Armstrong, Lamar.
Loring P. Harris, Upshur and Wood.
W. W. Mills, El Paso and Presidio.
Thomas Kealy, Denton.
Ed. Bellinger, Gonzales.
Lemuel Dale Evans, Titus.
Wm R. Fayle, Harris.
A. M. Bryant, Grayson and others.
Wm. H. Fleming, Red River.
G. M. L. Sorelle, Hill, Navarro and Limestone.
Chas. J. Stockbridge, Washington.
Stephen Curtis, Brazos.
Benjamin O. Watrous, Washington.
Mitchell Kendal, Harrison.
Wiley Johnson, Harrison.
J. McWashington, Montgomery.
Richard E. Talbot, Williamson and Burnet.
Wm. J. Phillips, Wharton and Matagorda.
M. Priest, Cherokee and Angelina.

 

Home